
Skikken er katolsk, men har spredd seg til padlemiljøet. Den 13. desember pyntes kajakker og kanoer til ære for helgenen St. Lucia.
I Stockholms kanaler feirers lyset midt i mørket. I år er det ekstra stas og man markerer Nobel ukens lys 2025. Som en del av dette inviterer Kajaksidan og Österbergs kanotsällskap til deres klubbhus på Österberg. Målet er å padle til kunstverket Pro Pace ved Stockholms Rådhus.
Fra skjønnhetskonkuranse til padletreff
Av en eller annen grunn har Lucia-feiringen vokst seg veldig stor i nabolandet vårt. Svenskene har regelrett adoptert den italienske helgenen, født i den Sicilianske byen Siracusa, balsamert og gravlagt i kirken oppkalt etter henne, i Venezia. Opp gjennom tidene har det vært mange sagn omkring Lucias legeme. Etter sin død har hun blitt flyttet mange ganger. Sågar våre norske forfedre – vikingene, skal ha vært ute etter henne. Kroppen hennes kan i dag beskues i Chiesa de Santi Germia e Lucia i Venezia. Flere veier og gater er også oppkalt etter henne. I fødebyen sør på Sicilia, feires helgenen ved at en blytung gullforgylt statue av henne fraktes fra en kirke til en annen. Til dette trenger man 14 mann. Prosesjonen foregår selvsagt om natten.

Nordiske varianter
Også i Norden trenger vi lysfester på denne tiden av året. Mulig er det derfor vi liker St. Lucia så god? Sandefjord kajakklubb samler medlemmenes sine denne kvelden og padler fra klubbhytta si, inn til Sandefjord sentrum og tilbake. Opptrinnet ser ut som et selvlysende perlekjede på havet. Vel tilbake, etter en tur som kanskje både kan ha vært våt og kald, får medlemmene lussekatter og varm gløgg.
At padlere leker og koser seg med en relativt seriøs katolsk tradisjon, kan ses på som en pussig, men også artig utvikling. Ikke desto mindre kan det være et uttrykk for at vi, særlig nå i mørket, trenger vi begge deler: Kajakker og lys!
