Abonner
Logg Inn
Meny

Gull i livredning til Sindre Jensen

27.August 2026
Gull i livredning til Sindre Jensen
Skrevet av:

Marte Østmoe

Norgesmesterskapet i livredning fant i år sted i Larvik 22. august. Vinneren kjenner vi fra før –  19 år gamle Sindre Jensen. 

Tradisjonelle badeturister som hadde planlagt en helt vanlig soldag på Batteristranda i Larvik, fikk 22. august, en liten overraskelse. Den lille bystranda vest for spahotellet Farris Bad, var denne helga gjort om til arena for et storstilt NM-arrangement med 62 deltakere. En av de mest lovende deltakerne var Sindre Jensen (19) fra Skien i Telemark,- en talentfull padler innen surfski, som vi i padlesiden har skrevet om før. 

Medaljedryss

Sindre har tidligere markert seg med et jevnt medaljedryss og har mottatt 10 medaljer under ett og samme mesterskap. I 2024 ble han tatt ut for å konkurrere mot verdenseliten i Australia. Under NM gikk Sindre helt til topps og stakk av med gullmedaljen. Fra nå av kan han med rette kalles kongen av havlivredning. Padling gratulerer Sindre og følger opp med et større intervju i vårt eksklusive trykkede magasin som forventes primo oktober.

Livsnødvendig action

Selv om sporten bokstavelig talt er livsnødvendig og at vi i den seneste tiden dessverre har vist seg å være ytterst nødvendig, får idretten urettferdig lite oppmerksomhet. Enkelt fortalt kan den tøffe og actionfylte idretten sammenfattes med disse disiplinene. 
  • Rescueboard (padling på redningsbrett)
  • Surfski (rask havpadling)
  • Beachsprint (løping i strandsand)
  • Svømming med torpedobøye og svømmeføtter

Norges Livredningsselskap melder at det i Norge i dag er 45 ulike sertifiserte strandlivreddere stasjonert på fem ulike strender. 

I sommer er det registrert 4505 faretruende hendelser langs kysten vår. 10 personer er reddet fra drukningsdøden.

På RS Aktiv sin egen nettside, www.rsaktiv.no, vil du finne dette bildet, som viser redningsskøyta Idar Ulstein og en padler som er i ferd med å bli reddet.
Mørk statistikk: Antall ulykker på havet og i vann her de siste årene gått opp. Mye tyder på at Norge trenger flere kompetente livreddere. Foto: Privat
PadleSiden
Personvernoversikt

Dette nettstedet bruker infokapsler slik at vi kan gi deg den best mulige brukeropplevelsen. Infokapsler lagres i nettlesren din og utfører funksjoner som å gjenkjenne deg når du returnerer til nettstedet vårt og hjelper oss forstå hvilke deler av nettstedet du finner interessant og nyttig.