
Tradisjonen om å gi julegaver kan spores helt tilbake til førkristen tid. Ofte er de innpakket. Under papiret finner vi en ting. En ting til! Forskning viser at opplevelser varer lenger!
– Å investere i opplevelser har flere gode effekter. Dette skriver Elisabeth Sørdal. Nylig ga hun ut boka med den gode tittelen «Å ha det bra». Viktige tema her er sammenligning og tilpassing. Hvordan vi føler oss henger ofte sammen hvilken referanseramme vi benytter i hverdagen. Hvem danner ditt sammenligningsgrunnlag? Er det dem som har omtrent like mye som deg? Omtrent like god eller dårlig råd? Eller sammenligner du deg med de mest populære influensene? Hvor bra føler du deg da? Også når det kommer til tema tilpassing er det mye interessant å finne. Etter å ha kjøpt deg en ny kajakk kan du kanskje nyte hvert padletak i en til to uker, men til slutt blir du vant til den. Kanskje du til og med allerede har begynt å ønske deg en annen? En annen farge? En lettere type? Sørdal kaller dette fenomenet for hedonistisk tilpassing.

Mykje vil ha meir
Når vi har noe, vil vi rett og slett ha noe mer, noe bedre, noe nyere. Mekanikken er reit menneskelig og de fleste reagerer på dette viset. Bevissthet rundt dette kan likevel hjelpe oss. – Ting har en tendens til ikke å forsvinne, skriver Sørdal. Og mens tingen i seg fortsetter å eksistere, støver ned eller får riper, fordunster gleden ved å eie den. Da er det bedre å investere i opplevelser, konkluderer forfatteren. Opplevelser og minner kan til og med bli sterkere jo lengre tiden går.
Til og med kan de bli bedre. Sørbye sier det slik: – Vi har en tendens til å glemme negative moment ganske raskt, eller vi gjør en god historie ut av dem. Hvis forfatteren videre skal argumentere for satsning på opplevelser og ikke ting, peker hun på hvordan opplevelsene ofte er unike. De kan bare sanses av deg og skaper i mindre grad enn ting misunnelse og sjalusi.
Elisabeth Sørdal forklarer fenomenet på dette viset: – Opplevelsen har også den fordel at de ikke så lett blir gjenstand for sosial sammenligning, slik ting blir. Ved å snakke om opplevelser framfor ting, kan du dermed bidra til mindre sosial sammenligning og kanskje heller til inspirasjon. Ved å være en person som investerer i opplevelser og ikke ting, blir du selv mer motstandsdyktig mot sosial sammenligning.
Dyre og eksklusive opplevelser er ikke nødvendigvis bedre enn enkle og billige.
Delt glede er dobbelt glede – fire på rad
Med tanke på størst mulig glede og færrest mulig avtrykk i naturen, anbefaler Padling å gi julegaver som varer lenge. Kanskje kan de også koste lite.
1. Tjenester
De fleste av oss eier nesten alle de tingene vi trenger, men kan likevel savne en hjelpende hånd. Har en venn ennå ikke har fått kajakken eller kanoen trygt plassert på veggen eller i skjul før vinteren? Eller er det mer relevant å hjelpe vennen med å få kajakkene plassert på taket?
Er du god på reparasjon, vaske eller polere? Mange kajakkeiere hopper bukk over disse tiltakene før utstyret pakkes vekk. Her kan de trenge en dytt, eller også en tjeneste! Når du først er i gang: Er det noen annet du kan bære? Ved? Et juletre?
Å gi en tjeneste gir glede begge veier. Giveren føler seg til nytte og mottakeren får orden på sakene, kanskje er det også et savn med litt selskap i hverdagen.

2. Klippekort
Et fysisk klippekort kan gjøre det enklere å både gi og motta en tjeneste. Klippekortet lager du selv. Du kan lage det enkelt på linje med kaffekort som gis ut på cafeer, eller også lage et større, pent dekorert kort utstyrt med en såkalt stanser som formelig klipper hull for hver gang kortet benyttes. Legg kortet i en konvolutt eller pent pyntet eske og gi det i gave før jul eller under juletreet. Du kan gi klippekort på padleturer (sammen med deg), på barnevakt, vask av bilen, pussing av sko. Listen er uendelig lang. De beste klippekortene er selvsagt de som retter seg mot mottakerens situasjon og fikser noe han eller hun virkelig kan trenge. Klippekort der derfor både personlig og praktisk!

3. Medlemskap
Flere av oss snakker varmt om det å være medlem i et lag eller forening. Ikke sjeldent blir det med praten. Mulighetene er mange, man hva er mer naturlig enn å gi et medlemskap til den lokale padleklubben, Norges Padleforbund eller til det lokale treningssenteret.
I tillegg til selve omtanken, gir man her en mulighet til mentalt påfyll, tilhørighet og felleskap.

4. Sterk opplevelse og dype pust
Det heter seg at lykken av det å motta eller kjøpe seg en ny ting varer i toppen 30 dager. Minnene etter en god opplevelse kan vare et helt liv. De fleste av oss har de materielle godene vi trenger, men ofte føles hverdagen likevel litt grå. Hva med å gi bort et kurs, padletreff eller festivaler? Mulighetene er mange: Livredningskurs, pust & Padling, våttkortkurs, bølgefestival, padlefestivalen eller ekstremveko på Voss.
Som giver kan du melde deg på det samme kurset, dermed kan dere planlegge det hele sammen, samkjøre, dele opplevelsen og også minnene.

Faktaboks 1
Julegaver
Julegaver kan spores som en skikk helt tilbake til antikken. På den tiden ble presangene gitt i forbindelse med inngangen til det nye året og skulle bringe med seg lykke. I Egil Skallagrimssaga kan vi lese at det å gi gaver til hverandre også var vanlig her i Norden allerede i førkristen tid, helt tilbake til 900-tallet. Det var i stor grad bare de rike som både ga og fikk gaver. Først i mellomkrigsårene, altså mellom 1918 til 1940, ble det her i Norge mer og mer alminnelig å gi hverandre gaver. Mens gavedrysset i tidligere tider mest gagnet de rike, har det i vår tid blitt en fin tradisjon å gi til dem som virkelig trenger det. Dette kan være pengegaver til veldedige organisasjoner, eller det å legge en ekstra ting i en matkurv som står strategisk plassert i nærbutikken. Du kan også spore opp et såkalt gavetre satt opp av organisasjons som eksempelvis Røde kors. På hver gren henger det en lapp og på lappen står det et juleønske fra en anonym person – gjerne et barn. Du handler inn gaven, gir deg fra deg på en bestemt adresse og vips – nå vet du at det er et menneske der ute som får ønsket sitt oppfylt. Ingenting varmer vel mer enn nettopp det?

Kilder:
Levende ritualer ved livets og naturens overganger. Linde Borgen. Grøndal & Dreyers forlag AS 1999
Merkedager og gamle skikker. Per Hock. Cappelen 1997
Julekuler, en oppskrift, 55 mønster. Cappelen Damm, 2010. Arne Nerjordet og Charlos Zachrison
https://forskning.no/mat-jul-historie/julekakenes-historie/805406
https://sparebankstiftelsen.no/tildelinger/kunstverk-til-sti-for-oye/